Italijansko družinsko podjetje za drva povečuje dobiček s tračno žago LT70
Države
Približno 50 km severovzhodno od Rima je dedek Stefana Chinija leta 1929 ustanovil družinsko podjetje, ki je prodajalo ročno cepljene železniške tramove. Stefanov oče je bil vzgojen v lesni industriji in s svojim trdim delom je zgradil uspešno podjetje za izdelavo drv. Stefano je podjetje začel voditi leta 2007. Kot lastnik podjetja tretje generacije že razmišlja o prihodnosti svojega sina v družinskem podjetju.


"Rad bi zgradil trden posel za prihodnost svojih otrok," deli Stefano. Po njegovem mnenju se ni smotrno zanašati na drva kot edini vir dohodka. Na proizvajalce drv neposredno vplivajo vremenske razmere, cene hlodovine in drv, vladni predpisi in spreminjanje načinov ogrevanja, hkrati pa se soočajo z relativno nizkimi maržami. Zaradi teh dejavnikov je Stefano iskal dodatne izdelke, ki bi jih lahko zagotovili za svoj lokalni trg, z uporabo istih hlodov, ki so jih kupili za drva.


Stefano je videl oglas za tračne žage v reviji 'Tecniko & Pratiko.' Klasične žage niso primerne za potrebe malih in srednje velikih podjetij. Toda oglaševane tračne žage uporabljajo ozke liste za tračne žage in so oblikovane posebej za cenovno ugodnejšo obdelavo lesa.
Navdušen Stefano je šel pogledat tračno žago Wood-Mizer, ki je bila v prikazana na italijanskem sejmu lesa. Predstavitev ga je prepričala, da je to stroj, ki ga potrebuje za podporo svojemu cilju diverzifikacije svoje ponudbe izdelkov. Naročil je tračno žago Wood-Mizer LT20 – namenjena malim podjetnikom. Čeprav so bili na voljo bolj produktivni in zmogljivi modeli, se je Stefano odločil za manjši stroj. Želel je razširiti svoje poslovanje na način, ki bo smiseln za njegovo podjetje, ne da bi po nepotrebnem povečal svoje vire.


"Če ni raven hlod, nastanejo drva!" se smeji Stefano. Z žago LT20 je lahko Stefano rezerviral kakovostnejšo hlodovino za razrez v les po meri za gradbenike. Sedaj lahko pri nakupu hlodovine pobira hlodovino posebej za žago, manj kakovostno hlodovino pa predela v drva.
"To je verjetno ena izmed najboljših naložb, ki smo jih izvedli," je dejal. Njegova zamisel je bila uspešna iz vseh zornih kotov. Sedaj prodaja po meri rezane tramove lokalnim gradbenikom, izdeluje in prodaja pohištvo ter ograjne stebre in deske. V mesecih, ko je posla z drvmi manj, lahko ostane zaposlen z rezanjem lesa in izdelavo pohištva za individualne kupce in restavracije. Prej so bila drva edini izdelek, ki ga je lahko ponudil iz svojih hlodov, žaga pa mu omogoča, da iz iste hlodovine pridela vrednejše izdelke in zasluži veliko več denarja.


Namesto da bi odstranil nepopolnosti v lesu, jih Stefano pusti nedotaknjene, kar ustvari bolj rustikalni in naraven videz lesa, ki ga lokalni gradbeniki radi uporabljajo za prenove in nove zgradbe. Pogosto se srečuje z arhitekti in naročniki, da bi razpravljali o projektih, kjer si lahko ogledajo vzorce in delijo svojo posebno vizijo. Dobavi lahko sveže posekan les ali sušen les, brušen, lužen in pripravljen za vgradnjo. Zelo priljubljen je kostanjev les.
Gradbeniki in lastniki stanovanj cenijo uporabo lesa v svojih projektih, ker je naravni material, prijeten na pogled in prispeva k toplemu okolju doma. Stefanu je všeč, da stranke na njegove izdelke gledajo pozitivno – ne gre za kateri koli material; edinstven je in lep! Njegov posel temelji le na oglaševanju od ust do ust in njegovem znaku ob cesti.


Po rasti njegovega podjetja zaradi izbire tračne žage LT20, se je Stefano odločil za nadgradnjo na tračno žago Wood-Mizer LT70 za večjo zmogljivost. Žaga ima hidravlične funkcije, ki nalagajo in prilagajajo položaj hloda pred in med rezanjem. LT70 ima tudi uporabno funkcijo Setworks, ki shranjuje vnaprej nastavljene debeline plošč. S pritiskom na tipko lahko Stefano zagotovi, da bo njegov naslednji rez natanko prave velikosti, ne da bi se ustavil zaradi meritev ali ročne prilagoditve višine tračne žage.


Žaga običajno obratuje od tri do osem ur na dan, odvisno od sezone in števila naročil. Stefano pravi, da lahko sam z uporabo viličarja za premikanje hlodov in tramov, na žagi predela 3-4 kubične metre lesa dnevno. Če ima pomoč, lahko zlahka podvoji svojo proizvodnjo.




Njegova donosnost naložbe v žago je bila višja od pričakovane, njegovi operativni stroški pa nižji.
Les, ki ga je treba posušiti, se zloži v solarno sušilnico, ki uporablja kombinacijo zračnikov za sončno energijo in ventilatorjev za sušenje lesa veliko hitreje kot pri zračnem sušenju.






Stefanov les ima certifikat FSC in čeprav je postopek zahteval čas in denar, pravi, da se je splačalo, saj odpira veliko več priložnosti za prodajo njegovega lesa za gradbene projekte. "Žaga nas je v marsičem res rešila. Če bi pridelovali samo drva, bi morali podjetje že zapreti."
"Moj nasvet drugim, ki se ukvarjajo s predelavo lesa je, da si zastavite cilje, vendar jih delajte korak za korakom. Zgradite trdne temelje, preden prehitro postanete preveliki."


Njegova družina je še vedno zelo vpletena v posel. Oče in stric še vedno delata z njim, rad pomaga tudi njegov najstarejši sin Samuele, ki je star 12 let. Na vprašanje, kaj meni o tem, da bi nekega dne vodil podjetje, se Samuele nasmeje in pravi: "To je veliko trdega dela!" Toda kot so se naučili njegov oče, dedek in pradedek, se tudi on uči, da je za vse, kar je trajne vrednosti, potrebno trdo delo.


***